Toplist
Bedste elcykel med remtræk 2026 — 12 modeller sammenlignet og rangeret
Leder du efter en elcykel med remtræk? 12 modeller, rangeret efter gear-trin, motorens Nm og karakter. Vi rangerer cykler efter hvad de reelt leverer.
De 12 bedste, rangeret
På lager nu (11)
Stregen er medianprisen for de 11 cykler på lager (elcykler): 27.999 kr. Prikken er cyklens pris; skalaen går fra 50 % under til 50 % over medianen.
Vores valg
GazelleGazelle Ultimate C380 Herre 2026
4,6- 85 Nm
- Trækkraft
- 540 Wh
- Batteri
- +
- Bosch Performance Line PX er en af de kraftigste centermotorer i klassen
- −
- 36.999 kr er en høj indgangspris for en hverdagscykel
36.999 kr Høj karakter for prisenLæs anmeldelsenAlle fordele og ulemper
Fordele
- Bosch Performance Line PX er en af de kraftigste centermotorer i klassen
- Trinløst gear betyder du aldrig rammer et hak mellem to trin
- Kiox 500-displayet er markant større end konkurrenternes standarddisplay og viser rute, fart og batteristatus på én skærm
- Remtræk kræver ingen smøring og holder markant længere end en kæde
Ulemper
- 36.999 kr er en høj indgangspris for en hverdagscykel
- 540Wh-batteriet er standard, ikke topmodellen
- Trinløst gear kan føles ujævnt for cyklister vant til faste gear-trin
- Gazelle
Nr. 2 Gazelle Avignon C380+ Dame 2026
4,5- 85 Nm
- Trækkraft
- 540 Wh
- Batteri
- Hydraulisk
- Bremser
- +
- Performance Line PX med 85 Nm er blandt de kraftigste Bosch-motorer til bycykler og mærkes tydeligt i bakker og modvind
- −
- Den affjedrede gaffel har 40 mm vandring, lidt kortere end på nogle andre Gazelle-modeller
39.999 kr Høj karakter for prisenLæs anmeldelse →Alle fordele og ulemper
Fordele
- Performance Line PX med 85 Nm er blandt de kraftigste Bosch-motorer til bycykler og mærkes tydeligt i bakker og modvind
- Enviolo trinløst gear justeres glidende, så du aldrig rammer et forkert gear ved et lyskryds
Ulemper
- Den affjedrede gaffel har 40 mm vandring, lidt kortere end på nogle andre Gazelle-modeller
- Topmotoren på 85 Nm mærkes sjældent, hvis du cykler kort og fladt
- Kalkhoff
Nr. 3 Kalkhoff Image 5+ Advance 800Wh 2026
4,3- 85 Nm
- Trækkraft
- 800 Wh
- Batteri
- 34 kg
- Vægt
- +
- 85 Nm Performance Line PX er et niveau over Image 3 Excites 75 Nm
- −
- Vægten er endnu højere end på Image 3 Excite
40.999 krLæs anmeldelse →Alle fordele og ulemper
Fordele
- 85 Nm Performance Line PX er et niveau over Image 3 Excites 75 Nm
- 800 Wh batteri er en tredjedel større end søstermodellens
- Enviolo giver stepløs gearing uden trin at ramme forkert
- Supernova Mini 2 foran og Trelock COB Line bagpå med indbygget bremselys
- Hydrauliske Tektro T-535-skivebremser med fire stempler og 180/180 mm skiver
Ulemper
- Vægten er endnu højere end på Image 3 Excite
- Enviolo-navet vejer mere end et Nexus-nav, og en lille del af kraften går tabt
- Kalkhoff
Kalkhoff Image 3 Excite 600Wh 2026
4,3- +
- 75 Nm Performance Line er et trin over det meste i prisklassen
24.998 krLæs anmeldelse → - 32.999 krLæs anmeldelse →
- 27.999 krLæs anmeldelse →
- 19.199 kr Høj karakter for prisenLæs anmeldelse →
- 23.199 kr Høj karakter for prisenLæs anmeldelse →
- Gazelle
Gazelle Grenoble C5 HMB Herre 2026
4,2- +
- Bosch Performance Line centermotor — kraftigere end Active Line Plus
32.499 krLæs anmeldelse → - 16.999 kr Lav karakter for prisenLæs anmeldelse →
- E-Fly
E-Fly EOS Herre 2025
3,7- +
- Singlespeed med Gates-rem betyder intet at smøre eller justere — hverken kæde eller gear
13.599 kr Lav karakter for prisenLæs anmeldelse →
Ikke på lager lige nu (1)
Anmeldt og med på listen, men ikke til at købe lige nu — derfor uden rangnummer.
Remtræk er en af de detaljer, der skiller en elcykel, du skal passe, fra en du bare cykler på. En kulfiberrem fra Gates holder markant længere end en kæde, ruster ikke og skal ikke smøres — men den sætter samtidig en grænse for, hvor mange gear cyklen kan have.
Vi har samlet 12 elcykler med remtræk og rangeret dem efter gear-trin, motorens Nm og karakter. Reglen står under «Sådan vurderer vi», og under listen forklarer vi, hvorfor remtræk binder gearvalget.
Sådan vurderer vi remtræks-elcykler
Vi har ikke kørt på cyklerne selv. Rangeringen bygger på de tal, der står i vores egne anmeldelser, og den følger den samme regel for alle tolv. Vi rangerer cykler efter hvad de reelt leverer, målt på de tal:
- Gear-trin først. Trinløst gear står øverst, derefter cyklerne efter antal gear-trin, flest først (5-trins, 2-trins). Ét gear og singlespeed står sidst.
- Så motorens Nm, højest først. Tallet er det første Nm-tal i motorfeltet i anmeldelsens specifikationer, ikke et tal fra brødteksten eller FAQ'en. En opgradering tæller ikke med: Ultimate C380 kan sættes op til 90 Nm i Bosch-appen, men står med 85 Nm. Mangler specifikationen et Nm-tal, står cyklen efter dem, der har et, inden for samme gear-trin.
- Så karakteren i anmeldelsen, højest først.
- Er de stadig lige, står de alfabetisk efter titel.
Reglen betyder, at en cykel med flere gear-trin altid står over en med færre, uanset karakter, og at en cykel uden Nm-tal står under dem, der har et. Scott Sub Tour har en højere karakter end Mavaro 4, men står efter den, fordi Scotts specifikation ikke har et Nm-tal. Pris indgår ikke: priserne i listen hentes fra forhandlerens produktside flere gange i døgnet og påvirker ikke rækkefølgen. En udsolgt cykel rykker ned under listen.
Hvorfor remtræk begrænser gearvalget
En kæde kan løbe over en kassette med ni til tolv tandhjul, fordi den kan bøje til siden. En rem fra Gates kan ikke — den er stiv på tværs og skal blive på samme tandhjul hele vejen rundt. Derfor har ingen af de 12 cykler et almindeligt udvendigt gearsystem: de bruger kun et navgear, et trinløst gear eller intet gear.
Til gengæld er antallet af gear fastlåst af bagnavet. Anmeldelsen af MBK Aura skriver, at cyklen ikke kan ombygges til et gearsystem uden at udskifte hele bagnavet og stellets ophæng.
Hurtig oversigt
| # | Cykel | Gear | Nm | Karakter |
|---|---|---|---|---|
| 1 | Gazelle Ultimate C380 Herre | Trinløst | 85 Nm | 4,6 |
| 2 | Gazelle Avignon C380+ Dame | Trinløst | 85 Nm | 4,5 |
| 3 | Kalkhoff Image 5+ Advance 800Wh | Trinløst | 85 Nm | 4,3 |
| 4 | Kalkhoff Image 3 Excite 600Wh | 5-trins navgear | 75 Nm | 4,3 |
| 5 | Gazelle Ultimate C5+ Herre | 5-trins navgear | 75 Nm | 4,2 |
| 6 | Trek District+ 4 Remtræk Lowstep | 5-trins navgear | 75 Nm | 4,2 |
| 7 | Cannondale Mavaro 4 | 5-trins navgear | 50 Nm | 4,2 |
| 8 | Scott Sub Tour eRIDE 30 | 5-trins navgear | Ikke angivet | 4,3 |
| 9 | Gazelle Grenoble C5 HMB Herre | 5-trins navgear | Ikke angivet | 4,2 |
| 10 | MBK Aura Dame Remtræk 1g | Ét gear | 40 Nm | 3,9 |
| 11 | E-Fly EOS Herre | Singlespeed | 40 Nm | 3,7 |
| – | Remington Flow 2.0 (udsolgt) | 2-trins automatisk | Ikke angivet | 3,9 |
«Ikke angivet» betyder, at anmeldelsens specifikation ikke har et Nm-tal for motoren. Det siger ikke, at motoren er svag.
1. Gazelle Ultimate C380 Herre — trinløst gear og 85 Nm
Vurdering: 4,6/5
Øverst, fordi den har trinløst gear, 85 Nm og listens højeste karakter. Bosch Performance Line PX giver 85 Nm, og anmeldelsen oplyser, at motoren kan sættes op til 90 Nm i Bosch-appen. Det trinløse gear betyder, at der ikke er et gear-trin at ramme forkert. Avignon C380+ og Image 5+ Advance har også 85 Nm; det er karakteren, der skiller dem. Kompromiset: 540 Wh er standardbatteriet, og motoren trækker mere strøm end en svagere.
Læs hele anmeldelsen af Ultimate C380 →
2. Gazelle Avignon C380+ Dame — samme motor og gear som C380
Vurdering: 4,5/5
Deler motor og gearing med Ultimate C380 — samme 85 Nm og trinløse gear, i Gazelles dame-sortiment. Karakteren 4,5 mod C380's 4,6 afgør placeringen. Kompromiset: 85 Nm mærkes sjældent, hvis du cykler kort og fladt.
Læs hele anmeldelsen af Avignon C380+ →
3. Kalkhoff Image 5+ Advance 800Wh — 85 Nm, trinløst og 800 Wh
Vurdering: 4,3/5
Samme 85 Nm og trinløse gear som de to Gazelle-modeller, og karakteren 4,3 placerer den efter dem. Batteriet er på 800 Wh; C380 og Avignon leveres med 540 Wh, og Trek District+ 4 har også 800 Wh (545 Wh kan vælges i medium). Kompromiset: vægten følger med, fra 34 kg inkl. batteri.
Læs hele anmeldelsen af Image 5+ Advance →
4. Kalkhoff Image 3 Excite 600Wh — 75 Nm og øverst blandt 5-trins cyklerne
Vurdering: 4,3/5
Øverst blandt cyklerne med 5-trins navgear: 75 Nm er 25 Nm mere end Mavaro 4's 50 Nm, kombineret med Nexus 5-trins navgear og Gates-rem. Kompromiset: fem gear er få til en motor på 75 Nm, og 30 kg inkl. batteri er tungt.
Læs hele anmeldelsen af Image 3 Excite →
5. Gazelle Ultimate C5+ Herre — 75 Nm og navgear, der skifter i kørsel
Vurdering: 4,2/5
Bosch Smart System Performance Line med 75 Nm og Nexus 5-trins navgear, som ifølge anmeldelsen kan skiftes både stillestående og i kørsel. Gazelle fremhæver et sportsligt og slankt design. Den står lige med Trek District+ 4 på gear, Nm og karakter og kommer først, fordi Gazelle står før Trek alfabetisk. Kompromiset: 75 Nm er 10 Nm under Ultimate C380's 85 Nm, og med fem gear kan du savne finere trin på stejle stigninger.
Læs hele anmeldelsen af Ultimate C5+ →
6. Trek District+ 4 Remtræk Lowstep — lavt stel og fodbremse
Vurdering: 4,2/5
75 Nm og et lavt stel, du træder ind i. Anmeldelsen peger på lav indstigning som en fordel for folk med stive hofter eller dårlig ryg og for dem, der kører med barnestol bagpå. Fodbremsen i baghjulsnavet kommer oveni de hydrauliske skivebremser. Kompromiset: tilladt totalvægt er 136 kg, mod 150 kg (systemvægt) på Image 3 Excite og 180 kg på Image 5+ Advance.
Læs hele anmeldelsen af District+ 4 →
7. Cannondale Mavaro 4 — 50 Nm og udstyret med
Vurdering: 4,2/5
Bosch Active Line Plus på 50 Nm er det laveste tal blandt Bosch-motorerne på listen; de øvrige med et Nm-tal har 75 eller 85 Nm. MBK Aura og E-Fly EOS har baghjulsmotorer på 40 Nm. Cyklen leveres med lys, bagagebærer, skærme og støtteben. Den står over Scott Sub Tour og Grenoble C5 HMB, fordi anmeldelsens specifikation har et Nm-tal for Mavaro og ikke for de to. Kompromiset: fem gear giver mindre finjustering på lange stigninger.
Læs hele anmeldelsen af Mavaro 4 →
8. Scott Sub Tour eRIDE 30 — bagagebærer til børnesæde
Vurdering: 4,3/5
Den eneste på listen, hvor anmeldelsens specifikation oplyser en børnesæde-kompatibel bagagebærer (op til 25 kg). Nexus 5-trins navgear og remtræk; ifølge anmeldelsen sidder navgearet skjult og forlænger drivlinjens levetid. Karakteren er 4,3, men anmeldelsens specifikation har intet Nm-tal for Bosch Performance-motoren, så Scott står efter de 5-trins cykler, der har et. Kompromiset: fem gear giver mindre finjustering end 9-12 gear på Scotts øvrige eRIDE-modeller.
Læs hele anmeldelsen af Sub Tour eRIDE 30 →
9. Gazelle Grenoble C5 HMB Herre — navigation i displayet
Vurdering: 4,2/5
Bosch Kiox 300 med navigation og et 600 Wh HMB-batteri. Anmeldelsens specifikation nævner ikke et Nm-tal for Bosch Smart System Performance Line-motoren; teksten skriver 65-75 Nm for Performance Line i almindelighed. Derfor står den efter Scott, som har 4,3 mod Grenobles 4,2. Kompromiset: ved seneste opdatering var kun størrelse L tilgængelig (ca. 173-187 cm), og fem gear giver grovere trin end de trinløse modeller.
Læs hele anmeldelsen af Grenoble C5 HMB →
Remington Flow 2.0 — automatisk 2-trins gear og momentsensor (udsolgt)
Vurdering: 3,9/5
Den eneste på listen med automatisk 2-trins gear. Bafang H700-baghjulsmotoren har en momentsensor, der doserer hjælpen efter hvor hårdt du selv træder, og med Gates-rem er der næsten intet at vedligeholde. Batteriet er på 360 Wh, ligesom hos MBK Aura og E-Fly EOS. Anmeldelsen angiver ikke et Nm-tal. Kompromiset: kun to automatiske trin.
Læs hele anmeldelsen af Flow 2.0 → (udsolgt, nærmeste på lager: E-Fly EOS Herre 2025)
10. MBK Aura Dame Remtræk 1g — ét gear og Gates-rem
Vurdering: 3,9/5
Ét gear betyder, at intet gearsystem kan gå af justering eller hoppe af, så der er mindre at vedligeholde til flad bykørsel. Mivice M080-baghjulsmotoren giver 40 Nm, det samme som E-Fly EOS og 10 Nm under Mavaro 4. Karakteren 3,9 placerer den over E-Fly EOS, som er en singlespeed. Kompromiset: ét gear er en reel begrænsning uden for fladt terræn, og 40 Nm er i den lave ende.
Læs hele anmeldelsen af MBK Aura →
11. E-Fly EOS Herre — singlespeed og 40 Nm
Vurdering: 3,7/5
Singlespeed med Gates-rem betyder ingen kæde at smøre og intet gear at justere. Bafang H410-bagnavsmotoren giver 40 Nm, og karakteren 3,7 er den laveste på listen. Den passer til den korte, flade bytur. Kompromiset: uden gear går hver bakke direkte ud over motorens 40 Nm.
Læs hele anmeldelsen af E-Fly EOS →
Hvem skal vælge en kædecykel i stedet?
Bor du kuperet og vil have mange gear, er remtræk den forkerte vej ind — selv de trinløse modeller er et navgear og ikke en kassette med ni til tolv tandhjul. En sprængt rem er heller ikke til at lappe på stedet, som en kæde er, og singlespeed- eller ét-gear-modellerne binder dig permanent til fladt terræn.
Ofte stillede spørgsmål
Hvorfor har ingen af cyklerne et almindeligt gearsystem?
En rem kan ikke løbe over en kassette med flere tandhjul som en kæde, fordi den er stiv på tværs. Derfor er remtræk altid parret med et navgear, et trinløst gear eller intet gear.
Hvor længe holder et remtræk, og klarer det dansk vinter?
Anmeldelsen af Grenoble C5 HMB regner typisk med 15.000-30.000 km for en rem, og anmeldelsen af Remington Flow 2.0 med 3-5 gange en kædes levetid. Flere af cyklerne fremhæver selv, at remmen tåler salt og fugt uden at ruste eller kræve smøring.
Vores anbefaling
Vil du have trinløst gear og 85 Nm, er Gazelle Ultimate C380 førstevalget efter reglen, og den har listens højeste karakter. Vil du have et 5-trins navgear, står Kalkhoff Image 3 Excite øverst blandt dem, med 75 Nm. Skal cyklen bare klare en flad bytur med så lidt vedligeholdelse som muligt, passer MBK Aura eller E-Fly EOS, begge med 40 Nm og uden gearskift.
Se også alle elcykler vi har anmeldt, bedste elcykel til prisen, eller slå begreberne op i cykelordbogen.

























